S. Kárpáti György emlékei

 

S. Kárpáti György orvosdoktor akkor éppen negyven éves volt.

A Piknik hírére – soproni barátai, ismerősei szervezték – kamerát ragad s irány a meghirdetett helyszín. A képi dokumentálás a vérében van. Gyermekkora óta fotózik. Tanítójának tekinthette a neves soproni fényképészt, Lobenwein Tamást. Érdeklődése idővel a filmezés felé fordult. Ifjú emberként személyes barátság fűzte Sopron helytörténészéhez, Dr. Friedrich Károlyhoz, aki az 1930-as éveiben 35 mm-es kamerájával örökítette meg városa nevezetes eseményeit, épületeit.

Kárpáti doktor képzett amatőrfilmesként a Páneurópai Piknik minden mozzanatát filmezve keveredik a határon át menekülő NDK-s állampolgárok közé. Együtt törnek át a határkapun, s indulnak futva a magyar és az osztrák határ közti senki földjén keresztül Ausztriába.

Ide belépni engedélyük csak magyar állampolgároknak volt.

Egy szőke, kelet-német édesapa is ott rohan közöttük. Karján hároméves-forma kislánya. Kárpáti doktor kamerájával a nyomukban. Egy fiatal nő botlik meg mellettük s elesik. Magyar határőr segíti fel, adja kezébe az apróságot s irányítja őket Ausztria felé. Kárpáti kamerája a jelenetet megörökíti s emeli az eseményt a Páneurópai piknik és Határáttörés szimbólumává. Az általa akkor és ott felvett képsorok - a „szabad világba” érkezett könnyező és kislányát csókolgató apával - Japántól Amerikáig bejárják a világsajtót, a legnagyobb tévétársaságok közvetítik.

Kárpáti doktor vérbeli dokumentarista. Tudta, az 1989. augusztusi történet „geht weiter” – valahol folytatódik. Tizenöt évre rá kinyomozza a megörökített család címét, s 2004-ben ismét kamerát ragad. Kocsiba ül, s most már két nyitott határon átkelve keresi fel az általa megörökített Sobel-családot. Bemutatkozik, s Sobelékkel együtt tekinti meg a 15 évvel korábbi filmfelvételt.  Az élményt az egész család, anya, apa, s a közben nagylánnyá serdült gyermekük is megkönnyezi. Ennek a felvételét is belekomponálja a Határtalan történet – Kis magyar videográfia c. filmjébe. Ez szülővárosával, Sopronnak történelmével és az 165o-es évek óta itt élő saját családjának a történetével foglalkozik.

A határáttörés krónikása nem először vett filmre határáttörést. Középiskolás diákként volt 1964-ben operatőrje egy kétszereplős amatőr-játékfilmnek, melyet az ottani határon forgattak. Különleges engedély kellett hozzá és a Határőrség bevonása, mert a határőrök, sőt egy aknarobbanás is kulcsszerepet játszanak e tragikus szerelmi történetben.  

- Vasfüggöny, aknazár. Fiatal pár. Disszidálni akarnak. Drótkerítés. Átvágják szögesdrótot. Közben filmvágás (a la Griffith: Intolerance): valahol már lovas járőrök közelednek. Felfedezik őket, jelzőrakétás riasztás. Sietni kell! A fiú átsegíti a drótkerítés résén a lányt. Az futni kezd. Ő is igyekszik átbújni a résen. Robbanás hangja, képe: a lány aknára lépett. Megérkeznek a járőrök. A Fiút lefogják. Bilincsbe verik. Két határőr az őrsre kíséri. Talán csak itt érhető tetten a korabeli cenzor beavatkozása. Ahelyett, hogy a film a szerelmét az imént elvesztett fiatalember döbbenetét, kétségbeesését mutatná, a kamera egy lehajtott fejű, „megérdemelt” sorsába beletörődő fiatalt követ, aki engedelmesen lépked fegyveres őrei között.

Kárpáti doktorra aligha illik a beletörődő jelző. Amatőrfilm stúdiót és fesztivált szervezett, dokumentumfilmek egész sorát készíti, fényképezőgéppel tett felfedezéseit kiállításokon mutatja be. Legutóbb ez év márciusába a Pannonia Galériában 38 fotóját méltatta a kiállítás megnyitóján Sulyok Gabriella Munkácsy díjas grafikusművész. Az elhagyás tehetségét, a „kevéssel a több felé indulást” becsüli Kárpáti doktor képeiben, akit a Magyar Fotóművészek Szövetsége a közelmúltban választott tagjává.

Dr. S. Kárpáti György, a Páneurópai Piknik és Határáttörés megörökítője, krónikása nem pihen babérjain: célkitűzése a „Soproni Fotómúzeum” létrehozása. A helyét a Waldmühl viertel-ben - Erdei malomközben lévő – műemlék vízimalomba tervezi.  Családjuknak az 1700-as évek óta van birtokában ez a most felújítandó épület. Az egyik zárókőbe az „ICM 1791” felirat van vésve – Johann Konrád Műhl a szépapa monogramja. A malom hatalmas mestergerendájának fájába az „1873 S M” feliratot rótták egykor. Az SM Kárpáti doktor ükapjának,Samuel Mühl molnárnak a monogramja. Mindkettő e soproni polgárcsalád ittlétének folyamatosságát jelzi. Többszázéves Iparkodásuknak az 1949-es államosítás vetett véget.

A vízimalom kétszintes lisztterében még állnak a hatalmas adagolók, sziták. Malomkövek közt vezet az utunk. A malom óriás vízikerekét az elmúlt évtizedek a tengelycsonkig marták. Ha ez is visszaépül, előbb-utóbb lisztjárásra kényszeríti a malomkövet. Mert Kárpáti doktor, Sopron szorgos vízimolnárainak ivadéka életében üresjárat – az nincsen.